chceme lepšiu školu v Záhorskej Bystrici


Vaše názory

Dátum: 20.06.2011

Vložil: Ladislav Durkovic

Titulok: Vyber zastupcu na prechodne obdobie

Dnes som hovoril so starostom, je este desat dni na vyber noveho zastupcu/zastupkyne na vedenie skoly do vymenovanie noveho riaditela/riaditelky.

Podla zakona moze starosta vymenovat kohokolvek na obdobie maximalne 6 mesiacov. Je odhad, ze to bude asi na 3 mesiace, pokym prebehne vyberove konanie a bude vybraty novy riaditel/riaditelka. To uz sa pripravuje. V kazdom pripade zastupca na toto obdobie bude mat pred sebou len jednu dolezitu ulohu, pripravit skolu na zaciatok noveho skolskeho roka.

Osobne sa domnievam, ze skolu by na toto obdobie mal spravovat niekto, kto bude ludi skor stmelovat ako polarizovat a vytvori hlavne pohodovu atmosferu, aby ucitelia neodchadzali, ci zili v neistote co bude po prazdninach. Potrebuju cas na zasluzeny oddych, venovat sa rodine, ist na dovolenku, zrelaxovat pred nasledujucim skolskym rokom. Myslim si ze kazdy z ucitelov a uciteliek vie co ma robit a na ziakov sa pripravit a prave na to by sa mali sustredit.

Prace cez prazdniny nie je vela, ide skor o technicke spravovanie, takze je to celkom fajn obdobie na vyber noveho vedenia, akurat dolezite rozhodnutia sa tykaju napriklad vyberu triednych ucitelov a podobne.

Osobne si myslim ze by bolo naozaj fajn, keby na to obdobie vychadzal spravca skor "zdola" od ucitelov a daval by im pocit istoty a podpory a moznost sebarealizacie, nepolarizoval by dalej ucitelsky zbor, ci dostaval do neistoty, alebo zbytocne stresoval. Je to skor formalna funkcia, ale pre atmosferu na skole je dolezita.

Je tu prirodzeny predpoklad ze to bude pani doterajsia zastupkyna, ja osobne sa s nou malo poznam, ale videl som ako sa vehementne tu na fore zastavala riaditelky, co mi pride dost divne. Ako pedagogicku, podla slov deti, som su ju skor vazil, ale teraz, aj po tom ako s nami "riesila" nas pripad... No, prekvapila ma. Samozrejme je logicke za sa zastavala riaditelky, vzhladom na to, ze bola riaditelkinou zastupkynou a podriadenou, ale to ako jej vytvorila stit a obhajovala aj neobhajitelne, mi pride zvlastne. Ved kritika konkretnych nedostatkov neznamena pausalny nesuhlas. Vyvolava to vyvolava u mna preto otazku, ci to nebude zbytocne dalej hrotit vasne a zachovavat ten nezdravy model nejakych superiacich skupin, co je uplne odveci. A tiez zachovavat zlozvyk "skola versus rodicia". Lebo rodicia - akokolvek kriticki, nevzdelani, nevedomi, maju pravo vyslovovat nazory, robia to len kvoli tomu ze im zalezi na detoch a skola, ktorej zalezi, alebo my malo zalezat rovnako na detoch, by im mala dat vzdy spatnu vazbu ktora ich uspokoji, vysvetli veci, aj ked sa mylia. Doteraz je to tu ale skor brane, ze pripomienka=utok co je velmi nezdrave. Vidim tu aj ja vela podnetov a kritiky rodicov s ktorou nesuhlasim, ale na to je diskusia a forum aby sa povyberali tie najdolezitejsie veci a hladal konsenzus. Touto vlastnostou odchadzajuce vedenie neovplyvalo a bolo by preto fajn to zmenit. Osobne by som bol rad, keby ucitelia nasli zhodu a mali moznost si vybrat sami kandidatov na docasnu samospravu, skole by to podla mna len prospelo.

Rad by som bol, aby pripadny vyber ineho kandidata zo strany ucitelov nebol vnimany ako nejaky nesuhlas so zastupkynou, lebo ak rataju s tym ze bude vymenovana, nebudu to radsej silit. Oni sa teraz zvlast potrebuju sustredit na mnozstvo papierovaciek suvisiacich s koncom roka. Takze, len taky namet do diskusie.

A prosim vas opat - berte to ako nazor. Ak mate iny, nemusite utocit, uz vobec nie na adresata. Kludne svoj nazor tiez vyslovte, bude tu. Rovnako ako iny nazor. Nestavajte siritela akehokolvek nazoru do pozicie nepriatela a nepodrobujte ho hned vysmievaniu, urazkam. Myslite na prospech veci - na skolu - a polemizujte, piste ine navrhy, na to to tu diskusne forum je. Dakujem.


Späť na diskusiu