chceme lepšiu školu v Záhorskej Bystrici


Vaše názory

Dátum: 18.06.2011

Vložil: Nika

Titulok: prestavky

Okrem zavaznych problemov, ktore tu riesime mi neda nespomenut aj mini problem - prestavky, ktore ucitelia organizuju uplne bez logiky.
Deti odchadzaju z domu v nahleni nenajedeni alebo v klude najedeni. Deti su rozne.

Po prvej hodine ma prestavka 10 minut a v tom case sa musia povinne najest. Nie vsetci su hladni,niektori ranajkovali doma.

Po druhej hodine nasleduje druha prestavka, ktora trva 15 minut a je to velka prestavka. V tom case deti musia ist povinne von, bez ohladu na pocasie.( Vynimka sa urobila asi v polovici tejto zimy, ked upratovacky nechceli tolko upratovat, nakupili sa navleky a deti ostali v budove.)
Ostat dnu pocas velkej prestavky v zime povazujem za rozumny krok, aj ked nebol ustretovy voci ziakom, ale voci upratovacke. Pocas tejto 15 minutovej prestavky sa ziaci museli obliect do svetrov, overalov, vetroviek a oteplovaciek, ciziem, ciapok, salov a rukavic, zoslapat schodisko, vyjst pred budovu, tam sa zdrzat par minut a znovu absolvovat uz spoteni tento isty ceremonial. Kolko minut stravili vonku? Bol cas vonku adekvatny casu stravenemu obliekanim? Nemohli radsej v triedach pootvarat okna a vyvetrat bacily aby znizili chorobnost?
Jest sa pri tomto pokluse nedalo. Ak aj napriek tomu jest skusili, nesmeli sediet, museli chodit.
(Tu sa mi vynara obrazok vaznov chodiacich dokola v koncentraku.)

Znovu zacalo pekne pocasie a deti chodia vonku. Po prvej prestavke jest nestihnu alebo este nechcu, po druhej musia povinne behat a jest nesmu. Pripadne nesmu sediet. A jest pocas behu alebo chodze je nielen zly navyk, ale je to aj neprijemne a nepohodlne. . Vyprodukuju sa tym zaludocne vredy.
Deti su individuality, kazde ine.
Podla akej sablony im niekto chce prikazat, na ktorej prestavke smu jest? Prestavka je volnost , zvolia si , ci chcu alebo nechcu jest, ci chcu alebo nechcu behat alebo sediet.

Behanie po dvore na prestavke vyzera nasledovne:
Ucitelky stoja pred branou budovy na dozore- nie je mi jasne, co dozoruju??? Deti z celej budovy behaju po celom areali skoly, poza telocvicnu, k brane, k skolke, na ladove ihrisko, po antuke, po velkom travniku v strede .... Za telocvicnou sa mlatia palicami, potkynaju, sikanuju....A ucitelky dozoruju...(branu skoly)
Ak maju stastie a sikanista nie je v skole, tak v klude hraju na chytacku.(mimo zraku ucitelov- ti dozoruju)
Pocas malych prestavok ucitelia tiez dozoruju- chodby. Deti su povinne v triede a sikanuju sa tam. (Bez dozoru, lebo sa dozoruje chodba.)
Vysvetli mi niekto logiku desiatovania a dozoru na tejto skole? Lebo este som na to nedrastla. Mozno ked si este raz zasadnem do lavic skoly v ZB to pochopim. Vlastne to uz nebudem musiet, proste len pojdem so stadom...


Späť na diskusiu