chceme lepšiu školu v Záhorskej Bystrici


Vaše názory

Dátum: 13.06.2011

Vložil: Rada 3

Titulok: Re:Volby do RS a volby riaditela ZS s MS

Vážený pán Bošnak.

Za tie roky som sa naučila, že papier znesie veľa, ale realita môže byť úplne iná
Preto je vhodné si dané tvrdenia preveriť, hlavne v takých prípadoch, keď sú pochybnosti a dohady o priebehu volieb zástupcov rodičov, o štatúte rady školy a jej fungovaní.
Keby ste informovali pravidelne rodičov, ako funguje a 
čím sa zaoberá rada školy, že riešite nespokojnosť rodičov, vyhli by ste sa podobným útokom.
Reagovala som na príspevok - Marián O., ktorý spochybňuje spôsob doplňovania členov rady školy, ktoré sa uskutočňuje tajným hlasovaním. V štatúte nemáte naozaj zmienku o výbere rodičov zo zoznamu rodičov. Fungovanie rady školy poznám, zúčastňovala som sa zasadnutí rady školy dlhé roky, takže pravidlá zasadnutí a voľby do rady školy ovládam.
V odpovedi mi píšete: V septembri 2009 zaniklo
členstvo p. Kristlovej, nahradila ju ďalšia v poradí podľa posledných volieb, p. Tregerová. Pani Tregerovej zaniklo
členstvo v septembri roku 2010, nahradila ju v poradí ďalšia podľa posledných volieb, p. Oravcova.
Je chyba, že ste si v štatúte neschválili, že náhradníci jeden, dvaja, traja, z radov rodičov sa stanú členmi rady školy, z výsledkov posledných platných volieb, v prípade odchodu žiaka daného rodiča zo školy. Čo s členom za rodičov, ktorý bol volený za MŠ, a jeho dieťa prejde do ZŠ. V štatúte to musí byť jednoznačne uvedené, v opačnom prípade postupujete podľa vlastného schváleného štatútu rady školy a dopúšťate sa porušenia zákonov, lebo Vaši náhradníci nie sú zvolení podľa pravidiel rady školy. Preto sa nečudujte reakciám rodičov. Dnes sú už rodičia sčítaní a ovládajú zákony.
Mali ste zvolať verejné plenárne zasadnutie rodičov a tajným hlasovaním voliť nového člena rady školy, hoci aj jedného rodiča, pokým iný postup štatút nepripúšťa.
Píšete, že dňa 9. júna 2008, za účasti minimálne 50 percent rodičov (132 v ZŠ) a rovnako v MŠ pri účasti 106 rodičov boli zvolení tí a tí...
Pozor na minimálne 50%, koľko bolo žiakov školy a škôlky v čase volieb. Prítomných musí byť nadpolovičná väčšina rodičov. Presné čísla musia sedieť, lebo inak sú voľby neplatné. To isté platí aj o voľbách v roku 2004 a počte prítomných rodičov a žiakov školy. V našej rade školy, kde som pôsobila, na základe sťažnosti sa presne kontroloval počet prítomných voličov, preverovali sa podpisy prítomných a správnosť volieb v súlade s naším štatútom. Musíme to brať tak, že dnes sú už podobné kontroly bežné a samozrejmé.

V štatúte rady školy sa píše – v článku VI. Pravidlá rokovania rady školy - Rada školy sa schádza podľa potreby, najmenej však štyrikrát ročne.To sa podľa počtu zápisníc na webe nedodržuje. To je tiež v rozpore so štatútom rady školy.

Vo vyhláške 291/2004 Z.z. MŠ SR, v zákone 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v § 9 znie: - Orgán školskej samosprávy sa vo svojej činnosti spravuje štatútom, ktorý obsahuje najmä úlohy orgánu školskej samosprávy, práva, povinnosti a zodpovednosť členov orgánu školskej samosprávy,pravidlá volieb, spôsob doplňovania členov a rokovania orgánu školskej samosprávy,
Orgán školskej samosprávy schvaľuje svoj štatút na svojom najbližšom zasadnutí po
jeho ustanovení.
Kandidáta na voleného člena rady školy môže po jeho súhlase navrhnúť ktorýkoľvek z voličov. Voľby sa uskutočnia tajným hlasovaním
Voľby do rady školy sa môžu uskutočniť, ak je prítomná nadpolovičná väčšina
oprávnených voličov. Ak sa nezišla nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, riaditeľ vyhlási opakovanú voľbu, pričom sa pri opakovaných voľbách podmienka účasti nadpolovičnej väčšiny nevyžaduje.

Spomínate, že všetky dokumenty o RŠ kontrolovala najvyššia školská inšpekcia pozvaná preveriť stav na ZŠ s MŠ Hargašova.
Verte mi, že v náplni štátnej školskej inšpekcii nie je kontrolovať dokumenty rady školy, ani kontrolovať radu školy, prečítajte si VYHLÁŠKU 137/2005 Z.z. o školskej inšpekcii, a už vôbec preveriť voľby do rady školy z radov rodičov.
Predmetom školskej inšpekcie je kontrola štátu nad úrovňou pedagogického riadenia, nad úrovňou výchovy a vzdelávania a materiálno-technických podmienok
Pri výkone svojej činnosti školská inšpekcia spolupracuje s orgánmi štátnej správy v školstve, so samosprávnymi orgánmi škôl.
Školský inšpektor sa vyjadruje k správam o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej
výsledkoch a podmienkach kontrolovaných subjektov a posudzuje pripomienky zriaďovateľa, rady školy, obecnej školskej rady a územnej školskej rady k obsahu správy.

V odpovedi ďalej píšete: Som pripravený Vám a komukoľvek, kam hodláte podať žalobu, všetky dokumenty sprístupniť a samozrejme konanie a korešpondenciu o každom kroku, zasadnutí predložiť.
Ďakujem Vám, že ste taký ochotný, určite sa na Vás obrátim, aj keď to spadá do kompetencie iných orgánov, ktoré sú na to povolané.
Myslím si, že som Vám nevystavila žiadne hodnotenie, len som konštatovala fakty.
A už vôbec nepovažujem internet za bojisko, alebo priamo za popravisko, ale za výbornú výmenu názorov a znovu sa podpíšem iba „nickom“ z osobných dôvodov, no verím, že to na postate môjho príspevku nič nezmení.

S úctou Rada 3


Späť na diskusiu