chceme lepšiu školu v Záhorskej Bystrici


Vaše názory

Dátum: 09.06.2011

Vložil: Ivan Bosnak

Titulok: Volby do RS a volby riaditela ZS s MS

Vazeny pisatel Rada 3,

dovolim si uviest fakty, napriek tomu, ze Vy ich nepotrebujete - vsetko mate na WEBE ZS s MS v zalozke Rada skoly. Tak vysledky volieb, list p. Lipcakovi, ktoremu som podrobne vysvetlil pravidla volieb zastupcov rodicov do RS ako aj ich nahradnikov. Rovnako Vam nizsie uvediem datumy vyberoveho konania volieb riaditela ZS. Vam je jedno, co kedy bolo, proste prasite nalavo, napravo, do mna, do clenov RS. Povazujete internet za bojisko, alebo priamo za popravisko a ste schopny sa podpisat akurat nickom.

1. Riadne, tajne, nie mnou organizovane, zapisnicami Zriadovatelovi, Vedeniu skoly a RS zdokladovane VOLBY ZASTUPCOV RODICOV ZS a MS sa konali dna 9. juna 2008. Za ucasti minimalne 50 percent rodicov (132 v ZS) boli zvoleni I. Bosnak - 102hlasov, p. G. Kristlova - 90 hlasov, p. J. Szaboova - 65 hlasov. Rovnako v MS pri ucasti 106 rodicov bol zvoleny p. R. Meciar 79 hlasmi. Oznam je na WEBE ZS, vsetky dokumenty I. kopia u Zriadovatela, II. kopia v ZS s MS, III. kopia v sanone RS.

2. Vyberove konanie na obsadenie miesta riaditela ZS vyhlasil Zriadovatel 3.aprila 2009 a vyberova komisia, ktorou su clenovia RS (11 ludi) doplneni o delegata Krajskeho skolskeho uradu a delegata statnej skolskej inspekcie, obaja s plnym hlasovacim pravom. Na vyberovom konani sa zucastnilo 13 clenov vyberovej komisie dna 27. maja 2009, za rodicov zo ZS a MS p. Bosnak, p. Kristlova, p. Szaboova a p. Meciar. Preco by malo byt nieco neplatne, protizakonne, bez opravnenia - nezda sa Vam, ze krivo obvinujete, pricom nepoznate zverejnene fakty, ktorymi disponuje zriadovatel, skola, RS. Verte mi, ze mi je z toho nie dobre. Ale Vam je urcite fajn.

3. Vo volbach do RS za rodicov ZS kandidovalo v roku 2008 dalsich 5 rodicov a za MS dalsi 1 rodic. V septembri 2009 zaniklo clenstvo p. Kristlovej, nahradila ju dalsia v poradi podla poslednych volieb, p. Tregerova. Pani Tregerovej zaniklo clenstvo v septembri roku 2010, nahradila ju dalsia v poradi podla poslednych volieb, p. Oravcova. Preco takyto postup?

"Voľby do RŠ sa podľa zákona konajú každé 4 roky v lehotách, ktoré pri konci funkčného obdobia RŠ určuje zákon 596. Ďalej tvorbu orgánov školskej samosprávy rieši vyhláška 291 o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy. Na nasej skole sa voľby naposledy konali v roku 2008, pričom funkčné obdobie členov RŠ je 4 roky. Členovia RŠ prestanú byť členmi RŠ v niekoľkých prípadoch. Tí, ktorí sú volení za rodičov žiakov navštevujúcich školu (čo je náš prípad) vtedy, keď ich deti školu opustia. V takomto prípade sa RŠ doplnila podľa výsledkov posledných platných volieb. Je to postup, ktorý uplatnuju ostatne skoly a rady skol, presiel som si internet, niektori maju limit, ze akykolvek rodic v RS by mal mat min. 5 percet hlasov z volieb. Nasi nahradnici mali 25 percent. Asi bude dobré to taxatívne prijať aj v štatúte našej RŠ. Nemyslím si, že máme inú možnosť a ak ste mali na mysli konanie nejakých mimoriadnych volieb, tak zákon takúto možnosť nespomína. Najbližšie voľby budú v roku 2012.

Som pripraveny Vam a komukolvek, kam hodlate podat zalobu, vsetky dokumenty spristupnit a samozrejme konanie a korespondenciu o kazdom kroku, zasadnuti predlozit.

Osobna poznamka: Za 7 rokov v RS sme radili velkemu mnozstvu ludi, ktori nasli nase dokumenty na webe aj s kontaktami a obratili sa na nas, ze by to radi skopirovali a ci mozu. My sme sa vsetko ucili za jazdy po veceroch a robili sme to radi, niekedy s chybami. Nie umyselne, nie zakerne, a verim, ze nie protizakonne (vsetky dokumenty o RS konrolovala najvyssia skolska inspekcia pozvana preverit stav na ZS s MS Hargasova).

Spatnu vazbu, ktoru sme dostavali, bola velmi dobra - mali sme fajn pocit, ze ked nieco dame na papier, tak to ma hlavu a patu. Aj zriadovatel, aj vedenie ZS a MS, aj RS. Fakt sme mali dobry pocit, ze proceduralne nerobime chyby.

Nepotrebujem potlapkat po pleci, nepotrebujeme zatlieskat, nemusi nam nikto dakovat. Moji kolegovia v RS, rodicia, zastupcovia pedagogov, nepedagogov, zo ZS, s MS, zastupcovia a poslanci delegovani zriadovatelom si myslim nezasluzia take hodnotenie, ktore ste nam vystavili. Ale ako predseda ich musim zniest, vyhodnotit a pripadne odpovedat. Preto som tu bol a preto tento dlhy elaborat. Je odpovedou na Vas a mnohe dalsie prispevky, pricom sa skutocne len snazim uviest to, co nie je na webe skoly, na nastenkach, ale urcite nie je tajne a v pohode to najdete v archive MC ZB.

V pripade dalsich otazok som k dispozicii.

S uctou, Ivan Bosnak


Späť na diskusiu