chceme lepšiu školu v Záhorskej Bystrici


Vaše názory

Dátum: 08.06.2011

Vložil: Marián O.

Titulok: Kto zastupuje rodičov v RŠ?

Rada školy, ako každá inštitúcia, môže pracovať správne aj nesprávne, v prospech záujmu celku alebo s cieľom individuálnych výhod funkcionárov. Pôvod mnohých trápení rodičov so školou treba určite hľadať v neefektívnom fungovaní RŠ, či sa to jej predsedovi páči alebo nie.
Postavenie RŠ a pravidlá jej fungovania sú vymedzené v zákone 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a vo vyhláške 291/2004 Z.z. MŠ SR, ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení.

Rada školy je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Plní funkciu verejnej kontroly, posudzuje a vyjadruje sa k činnosti školy a školských zariadení z pohľadu školskej problematiky.
V rozpore s názorom predsedu RŠ z vyššie uvedenej citácie vyplýva, že RŠ nie je „len“ poradným a iniciatívnym orgánom, ale je rozhodujúcim nástrojom, ktorým môže zainteresovaná verejnosť ovplyvňovať činnosť školy. Z pohľadu rodičov je to vlastne jediná inštitúcia, okrem samotnej školy, cez ktorú sa môžu priamo zasadzovať o kvalitu školy. Čo sa možno nedarí zrealizovať priamym kontaktom s vedením školy, to sa môže podariť dosiahnuť cez RŠ.
V RŠ patria zástupcom rodičov 4 miesta z celkového počtu 11, 3 miesta obsadzuje škola samotná a 4 nominantov deleguje obec. Spomenutí 4 zástupcovia rodičov sú tak mimoriadne významní reprezentanti celej komunity rodičov žiakov školy a spočíva na nich neoddiskutovateľná zodpovednosť. Mali by to byť skutoční reprezentanti komunity rodičov.
Význam RŠ, a spomenutých 4 zástupcov rodičov, je o to väčší, že:
• RŠ uskutočňuje výber riaditeľa školy,
• RŠ samotná je výberovou komisiou vo výberovom konaní na vymenovanie riaditeľa,
• okrem členov RŠ je každý iný hlas vo výberovom konaní len poradný
• RŠ navrhuje vymenovanie riaditeľa, ktorého vybrala
Skrátene povedané: Je to práve RŠ, a v nej práve tí 4 zástupcovia rodičov, ktorých môže komunita rodičov viniť alebo chváliť za to, aké vedenie školy bolo vymenované. Len ignorant sa môže snažiť bagatelizovať tento fakt.
RŠ má samozrejme tiež právo navrhovať odvolanie riaditeľa, a tiež posudzuje každý iný návrh na odvolanie riaditeľa. Z iných práv RŠ treba spomenúť právo vyjadrovať sa k návrhom riaditeľa školy ohľadom:
• úpravy učebných plánov,
• návrhu rozpočtu,
• návrhu na podnikateľskú činnosť školy,
• správy o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti
• správy o výsledkoch hospodárenia
• koncepčného zámeru rozvoja školy
Sám som bol svedkom, ako takáto aktivita prakticky prebieha, keď som sa zúčastnil istého zasadnutia RŠ. Súhlasné vyjadrenie RŠ ku jednému z riaditeľkou predložených materiálov sa dosiahlo tak, že dovtedy nezverejnený mnohostranový materiál bol v tlačenej podobe priamo na zasadnutí v jednom výtlačku predložený prítomným na cirkuláciu a bezprostredne nato prebehlo hlasovanie s výsledkom schválenia bez pripomienok.
V r. 2004 bola zvolená predošlá RŠ, tiež pod vedením súčasného jej predsedu., a vybrala a schválila za riaditeľa školy súčasnú riaditeľku. V r. 2008 prebehli voľby súčasnej RŠ (funkčné obdobie je 4 roky) a v r. 2009 RŠ zrealizovala opätovný výber na túto pozíciu, a opäť vybrala a schvalila do riaditeľskej funkcie rovnakú osobu. Ak v r. 2004 mohli byť očakávania RŠ voči novej riaditeľke značné, keďže na škole dovtedy neúčinkovala, v r. 2009 musela byť kvalita výkonu funkcie riaditeľky rade školy známa. Do akej miery RŠ, a v nej 4 zástupcovia rodičov, reprezentovali komunitu rodičov, je otázka, na ktorú si dá odpoveď každý sám.
Pozrime sa teraz na zloženie rady školy, ktorá riaditeľku prvotne zvolila a o 5 rokov neskôr vo funkcii znova potvrdila.
V r. 2004 bol v RŠ ako zástupca rodičov Ivan Bošňák, a to vo funkcii jej predsedu. Čo sa týka ostatných zástupcov rodičov, nemám jednoznačné informácie, aj vzhľadom na nízku transparetnosť fungovania RŠ, ktorá zverejňuje dokumenty len selektívne a zrejme len pod tlakom rodičov, ktorých má reprezentovať.
V r. 2009, kedy sa zrealizovalo znovuzvolenie súčasnej riaditeľky, boli v RŠ ako zástupcovia rodičov Ivan Bošňák, predseda, Jana Szabóová, Gabriela Kristlová a Rastislav Mečiar.

Inou vážnou otázkou je legitimita súčasnej RŠ. Legitimita RŠ sa odvodzuje od demokratického zvolenia jej členov. Znamená to, že každý rodič má mať možnosť navrhnúť kandidáta, kandidovať a hlasovať o kandidátoch. Napriek niektorým tvrdeniam o transparentnosti fungovania RŠ, ktoré zaznali na tomto fóre, dodnes nie sú zverejnené doklady, z ktorých by vyplývalo, že tento princíp bol dodržaný aj v prípade súčasnej RŠ počas celého jej volebného obdobia.
V r. 2008 zvolená (súčasná) RŠ mala podľa vyhlášky 291/2004 Z.z. MŠ SR povinnosť hneď po svojom ustanovení schváliť svoj štatút, k čomu nedošlo. Na internetovej stránke školy, na ktorú sa odvoláva predseda RŠ, bol až vo februári 2011 zverejnený (aj to len pod tlakom rodičov) dokument s názvom „Štatút rady školy“, to znamená s oneskorením až takmer 3 roky. Tento dokument však má ako dátum schválenia uvedený 15. marec 2004, tj. o 4 roky skôr, než bola súčasná RŠ ustanovená.
Štatút podľa vyhlášky musí obsahovať aj „pravidlá volieb, spôsob doplňovania členov a rokovania“, a uvedený dokument v čl. V, "Pravidlá voľby členov rady školy", uvádza, že „voľba zástupcov rodičov do rady školy sa uskutočňuje tajným hlasovaním rodičov žiakov navštevujúcich základnú školu s materskou školou“. V rozpore s týmto ustanovením boli však vykonané v r. 2009 – 2010 zmeny zástupcov rodičov v RŠ bez tajného hlasovania rodičov o týchto zmenách priamym dosadením toho rodiča, ktorého RŠ zastúpená jej predsedom vybrala zo zoznamu rodičov (zoznam z volieb do RŠ v r. 2008). Aká je teda legitimita súčasnej RŠ, v ktorej v období od jej ustanovenia v r. 2008 dodnes ako jej členovia figurovali aj osoby dosadené v rozpore so štatútom bez realizácie tajných volieb?
Štatút mal byť, pochopiteľne, preukázateľne schválený (podpísaný) a archivovaný. Samotné publikovanie dokumentov na webovej stránke negarantuje, že tieto dokumenty existovali v platnom vyhotovení k dátumom v nich uvedených.
V r. 2009 sa členom RŠ bez tajného hlasovania stala po odchode p. Kristlovej iná osoba, ktorá zotrvala vo funkcii do r. 2010, kedy bola rovnakým spôsobom, tj. bez tajného hlasovania rodičov, nahradená ďalšou osobou, ktorá je členkou RŠ aj v súčasnosti.
Je tento spôsob ustanovenia členov RŠ legitímny? Je to spôsob, ako sa získava dôvera komunity rodičov, ktorých tieto osoby majú reprezentovať?


Späť na diskusiu