chceme lepšiu školu v Záhorskej Bystrici


Vaše názory

Dátum: 07.06.2011

Vložil: Ivan Bošňák - predseda RŠ

Titulok: RADA ŠKOLY - SEKCIA NOVINKY

Rodičovské združenie a Rada Školy
Ladislav Ďurkovič - pisané vo Fóre v sekcii NOVINKY 06.06.2011 14:35

Dozvedel som sa že 16.6.2011 bude zasadanie Rady školy, kde sa budú voliť aj noví členovia. Ale asi len 2ja, lebo že pán Bošňák a ešte 1 členka za rodičov sa vzdali funkcie. Neviem či zo všetkých členov Rady sa nevolia ostatní a ako boli zvolení, na stránke školy tieto dokumenty chýbajú, rovnako ostatné informácie o tom ako tento najvyšší orgán školy funguje. Po rodičovskom združení budeme túto správu aktualizovať.
-------------------------------------------------------
Vážený pán Ďurkovič,
hneď v 1. deň som Vám napísal pár poznámok k úvodníku na ľavej strane fóra a Vášmu tvrdeniu, že “sedenia Rady školy nie sú otvorené”. Nesnažil som sa Vás poučovať, ale som Vám podal informácie kde, čo a ako nájdete, ak by ste o Rade školy niečo hľadal. Tiež som Vám napísal ako komunikujeme o stretnutiach, ako sa nezamykáme a že Vás tam rád uvidím. Poslal som Vám linky na web ZŠ s MŠ, kde tieto informácie nájdete a tiež usmernenia k nástenkám vo všetkých 3-och pavilónoch.

Budem rád ak sa pred napísaním akejkoľvek informácie o RŠ k mojmu emailu vrátite, prípadne kliknete na tie linky a na webe všetko nájdete, prečítate si. Prípadne mi zavoláte – som k dispozícii, rád tie informácie dovysvetlím, ponúkol som Vám to v emaile, ponúkam opäť. Moj email máte, môžete mi napísať.

Vy máte novinársku prax a viete, že ak píšete o faktoch, ktoré sa dajú ľahko overiť, tak je potrebné napísať PRAVDU a len PRAVDU. Inak to bude LOŽ, čo môže výjsť najavo. Rovnako, ak napíšete neoverený fakt, tak je možné, že ho niekto overí, a opäť z toho vyjde pisateľ ako klamár. A ak ste rovný chlap, bývalý novinár, tak to priznáte, napíšete pravdu, poťažmo sa slušne ospravedlníte. Je dôležité, aby všetky naše diskusie boli slušné, čestné a spravodlivé – čítajú ich generácia našich detí.

V sekcii NOVINKY ste podali informácie, lebo ste sa dozvedel, že bude zasadanie RŠ. Podľa mňa je v krátkom texte na 5tich riadkoch minimálne 6 krát lož a z toho ma “šľak ide trafiť”, lebo čitatelia si o mne ako predsedovi RŠ tvoria na základe Vašho textu mienku. Vám by to tiež vadilo, aspoň trošku. Takže poďme na to:

1) "6.6.2011 bude zasadanie Rady školy“. Zasadanie na 16. júna nie je zvolané”, v emaile členom RŠ som sa ich pýtal, či im tento termín vyhovuje. Ak dajú vedieť, že ÁNO, tak to na ten dátum zvolám, ak NIE, tak budeme skúšať iný dátum, každopádne dáme celému svetu vedieť. Zatiaľ nie je nič zvolané :)

2) “kde (na zasadnutí RŠ) sa budú voliť aj noví členovia”. Čo je to za blud. Z koho by sa asi volili na tom zasadnutí, keď tam zasadajú členovia. Si tam môžu podľa stanov zvoliť vedenie RŠ, ak – tak :)

3) “Neviem, čI zo všetkých členov Rady sa nevolia ostatní” - tak toto je blud na druhú, čitateľovi ste naznačili, že niektorí by možno mohli mať dvojité členstvo – veselé :)

4) “na stránke školy tieto dokumenty chýbajú”. Ja osobne som ich tam dávno požiadal dať, sú tam, predtým boli na nástenkách vytlačené. Dokument sa volá Štatút Rady školy a článok IV je o zložení a článok V. o voľbách do RŠ. JE TO HNEĎ V ZÁLOŽKE RADA ŠKOLY NA WEBE ŠKOLY. A ešte sú tam samozrejme výsledky volieb, nominačné listy Zriaďovateľa, agenda a zápisy všetkých stretnutí, zloženie RŠ, základné informácie a tiež oficiálna korešpondencia s RŠ – rok 2011. VŠETKO JE NA WEBE, už aj na tomto.

5) “rovnako ostatné informácie ako tento najvyšší orgán školy funguje na webe chýbajú”. No je to presne ten istý štatút RŠ, ktorý na základe vyhlášky MŠ hovorí a píše, ako taká RŠ funguje. Hneď v prvej vete štatútu je odvolávka na zákon NR SR č.596/2003 Z.z., ktorý na 50tich stranách diktuje, ako funguje štátna správa a samospráva v školstve. NA WEBE ZŠ s MŠ NECHÝBAJÚ, DOKONCA AJ ZÁKON JE NA WEBE.

6) “tento najvyšší orgán školy”. Nuž presne v tom vyššiecitovanom zákone je hneď v 1. paragrafe uvedené, že výkon štátnej správy v školstve vykonáva riaditeľ, obec, VUCka, krajský škoslký úrad, štátna inšpekcia, MŠ SR a ostatné ústredné orgány. Ale nie RŠ a už vôbec nie ako NAJVYŠŠÍ ORGÁN. Tým je niekto iný. Rady školy (obecná, školská, územná a žiacka) vykonávajú tzv. Samosprávu, viď odstavec (2) toho paragrafu, pričom sú všetky len poradným a iniciatívnym orgánom, ničím iným podľa zákona nemôžu byť.

Čitateľovi sa ospravedlňujem za tento exkurz do problematiky Rady školy. Máme to za sebou a je to užitočná informácia, ale ak nám chcel p. Ďurkovič podať informáciu so 6timi nepravdami na 5tich riadkoch, tak by som rád nalial čistého vína.

A teraz tú o “rovných chlapoch” pán Ďurkovič, ďakujem.


Späť na diskusiu