chceme lepšiu školu v Záhorskej Bystrici


Vaše názory

Dátum: 06.06.2011

Vložil: Jana Masariková

Titulok: podpora úsilia za lepšiu ZŠ v Záhorskej Bystrici

Vážení rodičia a všetci zúčastnení,

pri čítaní vašich príspevkov s údivom zisťujem, že vlna nespokojnosi našich čias s vedením ZŠ v Záhorskej Bystrici nielen pretrváva ale aj rastie.
Je nepochopiteľné ako dlho dokáže skupina poverených profesionálov tvrdiť, že ich práca a úsile sú v poriadku. A to aj napriek dlhodobo trvajúcim vážnym a opakovaným výhradám niekoľkých desiatok nespokojných rodičov, čo svedčí o opodstatnených a chronicky neriešených problémoch.
Predseda rady školy veľmi rád prizýva rodičov k spolupráci so školou. Len si neuvedomuje, že rodičia nezverili svoje deti škole preto, aby zabezpečovali jej chod a dozor v tak veľkom rozsahu - nad rámec bežnej spolupráce. Rodičia pracujú na svojich pracoviskách a nežiadajú aby im tam vedenie školy zo všetkým pomáhalo.

Dôležité je, uvedomiť si, že celá nespravodlivosť sa deje v medziach zákona. Preto vedenie školy ani rada školy nevidí problém v neadekvátnom prístupe k žiakom a ich rodičom, k nedostatkom poskytovaného vzdelávacieho procesu, v odchode žiakov a pedagógov zo školy, dokonca ani v poškodzovaní mena školy.

Dovoľte prosím, veľmi stručne popísať moju cestu pre zdôvodnenie záveru:

V minulosti, v snahe upozorniť na problémy, očakávajúc aj ich riešenia, som prešla od pokusov o dialóg s vedením školy, radou školy, zriaďovateľom až po podanie podnetu na Školskú inšpekciu. Výsledok bol nasledovný:
- vedenie a rada školy sa ku mne chovali ako k nepriateľovi až tak závažnému, že mi p. riaditeľka pohrozila trestným oznámením,
- p. Kubovič dával za pravdu práve tomu, kto s ním práve rozprával a sľuboval veľa ale nesplnil nič, čo by dokázalo významne znížiť nespokojnosť rodičov so školou /na MÚ by sa mala nachádzať moja korešpondencia adresovaná p. Kubovičovi na tému školy/,
- školská inšpekcia nenašla porušenie zákona a tak sťažnosti boli klasifikované ako neopodstanené ,
- súčasný dekan farnosti sa odmietol situáciou v škole zaoberať, jeho predchodca, naopak, ma osobne vyzval k aktivite.

Moja cesta ukázala že:
- Nikto zvonku nemieni riešiť spory rodičov a vedenia školy v Záhorskej Bystrici.
- Kritika vypovedaná v súkromí, pred školou, po rodičovskom a pod. musí vyústiť do oficálneho stanoviska, inak je neúčinná a zbytočná.
- bez spoločného tlaku rodičov na školu v spolupráci so zriaďovateľom budú dôvody nespokojnosti pretrvávať a bujnieť.

Zrejme teraz bude nasledovať snaha očierniť moje dávne aj momentálne úsilie. Dátumy aj fakty, budú chýbať len spokojnej menšine, ostatní presne vedia o čom je reč.

Držím všetkým palce a verím, že sa vám spoločne s novým p. starostom podarí preraziť barikádu, ktorá bráni pristúpiť k postupnému riešeniu nahromadených problémov ako aj obnoviť ovzdušie vzájomnej úcty – vážení, tu ide o vaše deti a nie o Vašu ješitnosť …

S pozdravom
Jana Masariková,
matka dvoch bývalých žiakov ZŠ Záhorská Bystrica


Späť na diskusiu