chceme lepšiu školu v Záhorskej Bystrici


Vaše názory

Dátum: 02.06.2011

Vložil: Laco Durkovic

Titulok: Re:Iný pohľad

Pán Dudík,
patríte k učiteľom na škole ktorým patrí obdiv a rešpekt a myslím si že mnohých rodičov teší že na škole sú učitelia ako Vy či pani Vogelová. Takže Vás sa kritika určite netýka. Ako aj uvádzate v bode 5. Vášho príspevku - reagujete hlavne k téme florbalistov. Myslím si že výkony a úspechy ktoré s nimi dosahujete sú hodné len a len uznania a je priam neskutočné koľko energie a snahy venujete nad rámec svojich povinností tým deťom, je to úžasné.

V každom prípade je namieste sa vyjadriť k ďalším aspektom školy. A tu je tiež namieste vnímať to, či vy ako učitelia, ktorých kritické vyjadrenie názoru voči vedeniu je pre vás rizikom postihu môže byť objektívne. Preto ani nepočítame s tým, žeby sa učitelia v pracovnom pomere v škole zapojili do tejto debaty.

Fakty sú fakty - šikana, odchod žiakov, kvalita vyučovania, odchody učiteľov, atmosféra na škole, nedostatok otvorenosti, transparentnosti - to sú veci ktoré sa "obkecať" nedajú. V novinkách nájdete aj materiál o šikane - ani v minime sa navrhované postupy neaplikujú na škole. Žiaci odchádzajú vo veľkom počte - faktom je že minulý rok odišlo 44 detí a z toho len 4 na osemročné gymnázia. O odchádzajúcich a meniacich sa učiteľoch ani nehovoriac...

Každý z rodičov otvorene očakáva že v škole bude jeho dieťa dostávať dostatočné vzdelanie, bude sa cítiť bezpčne a chodiť do školy bez strachu a motivované k vzdelaniu a lepším výsledkom.

Priznám sa, že som bol prekvapený, že za posledný rok som nepočul iné, ako kritické názory na školu. Prečo? Viete že sám som bol nadšený zo školy a nechápal som že nikto mi nepovedal na školu nič dobré, každý mi len predniesol spŕšku výčitiek a kritiky - a s konštatovaním že sa to aj tak nezmení. Naozaj sa to nedá zmeniť? Naozaj si myslíte že prístup súčasnej riaditeľky sa dá hodnotiť inak ako kriticky. Ja osobne mám teda veľmi vážne výhrady a považujem prostredie na škole za hrozné, poznačené strachom a neistotou, stavajúce každého kritika do pozície nepriateľa a postavené na vytváraní dvoch táborov - pár priaznivcov a tých ostatných.

Ak ste si všimli, kritika je adresovaná na vedenie školy, nie na učiteľov paušálne. Práve naopak, myslíme si že aj pre učiteľov by na škole malo byť na škole vytvorené priaznivejšie pracovné prostredie ktoré dnes také nie je, ale o tom asi nebudete verejne hovoriť a chceme aby kvalitní učitelia mali podporu a možnosti realizovať svoje postupy a nápady v prospech žiakov. Škola by mala mať vybudovaný mechanizmus a vytvorené prostredie, aby kvalitní učitelia v škole radi ostávali, mohli sa realizovať, neodchádzali by alebo neboli vyhadzovaní a nedochádzalo k tak častej zmene v učiteľskom zbore.

Ešte raz vďaka za všetko čo pre žiakov robíte a verím že budete na škole aj naďalej učiť, lebo takých nadšených a obetavých učiteĺov akým ste vy je naozaj málo.

S úctou

Laco Ďurkovič


Späť na diskusiu